Musicians
musician
Email Verified Identity Verified Ulas Kurugullu
0.0/5 (0 Feedback)
Member since 25/08/2020

Violinist-Conductor-Composer

Ulaş Kurugüllü

He was born in 1979, in İstanbul. He started to learn violin age of 8 at Mimar Sinan University State Conservatory. When he was studying violin, he was also studying composition and orchestral conducting at the same time.

He studied violin with Professor Nuri İyicil, Professor Lukas David, Alexander Samoylenko, Orchestra with Professor Fahrettin Kerimov, composition and harmony with Volkan Barut, counterpoint with Babür Tongur, piano with Hatice Mertcan, chamber music with Seher Tanrıyar, accompaniment with Elisabetta di Stefano, conducting with, Orhan Şallıel, Serdar Yalçın, Antonio Pirolli

Her participated Antalya Philarmony Society Orchestral conducting Masterclass at 2010-2011, İstanbul Technical University MIAM Institute Orchestral conducting Masterclass at 2011, İzmir Municipality Orchestral Conducting Masterclass at 2016-2017, Bodrum Gümüslük Classical Music Academy Lior Shambadal Masterclass at 2019

He worked at Turkish National Radio Television (TRT) Tango Orchestra, Cemal Reşit Rey Symphony Orchestra, Şişli Municipality Symphony Orchestra, Yeditepe University Chamber Orchestra.

He has been the conductor of the youth orchestra which was established by Istanbul State Opera and Ballet in 2009.

In 2008-2009 season, at Menotti “Telephone”, Poulenc “Human Voice” Operas he worked as an assistant of musical director and conductor, in 2019-2020 season, at Mozart “die ZauberFlöte” Opera he worked as a conductor.

He has also conducted Antalya State Symphony Orchestra in 2010, 2011, 2012. Bosphorus Chamber Orchestra at 2011, Capital Chamber Orchestra at 2012, İzmir Municipality Karşıyaka Chamber Orchestra at 2016, Bodrum Chamber Orchestra at 2019

He won the third prize in the Ferit Tüzün National Orchestral Conductor Competition in 2012.

 

 

Ulaş Kurugüllü [TR ]

1979 yılında tenor Cemalettin Kurugüllü ile müzik öğretmeni Leyla Kurugüllü’nün oğlu olarak İstanbul, Üsküdar’da dünyaya geldi. Henüz ilkokul eğitimine devam ederken, aynı zamanda keman eğitimine 7 yaşında Nuri İyicil ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı.

Henüz konservatuvarı yeni kazanmış, keman eğitimine başlamasının 2. senesi İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde G. Puccini’nin Gianni Schicci eserinde Gherardino rolünde çocuk solist olarak görev aldı.

Çeşitli fırsatlarda Aleksander Samoylenko ve Lukas David ile çalışma fırsatı buldu. Keman eğitiminin yanı sıra “kompozisyon” bölümünde de eğitimini sürdürdü. Volkan Barut ile “armoni”, “kompozisyon ve analiz”, Babür Tongur ile “kontrpuan”, Hatice Mertcan ile “piyano”, Nuri İyicil ile “orkestra repertuarı ve deşifraj”,Seher Tanrıyar ile “oda müziği” çalıştı. Konservatuvar haricinde Elisabetta di Stefano ile “korepetisyon”,Orhan Şallıel, Serdar Yalçın ve Antonio Pirolli ile “orkestra şefliği” çalışma fırsatı buldu.
Oda müziği gruplarındaki çalışmalarının yanı sıra, başta üç yıl sürdürmüş olduğu TRT Radyo Tango Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’ndaki görevi olmak üzere Metropol Senfoni Orkestrası ve Şişli Senfoni Orkestrası’nda da çalışma fırsatı bulmuştur.
Bir süre Yeditepe Üniversitesi Oda Orkestrası’nda “yönetim kadrosunda” ve “konzertmeister yardımcılığı” görevini sürdürmüş ve TangoİST Quartet grubundaki müzisyenlik çalışmalarının yanı sıra, Sabancı Üniversitesi’nde “Neşeli Günler” kumpanyasının “çalıştırıcı koçluğu” görevi yapmıştır.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde ocak 2009 itibariyle I.D.O.B Gençlik Oda Orkestrası adı altında bir orkestra kurulmasına vesile olmuş, 11 Mart 2009 tarihindeki konserinde orkestra şefi olarak sahne almıştır. 2008-2009 sezonunda Istanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan Menotti “Telefon” / Poulenc “İnsan Sesi” operalarında “müzik direktörü yardımcısı” olarak görevlendirilmiş, 20 mayıs 2009 tarihindeki Telefon/İnsan Sesi temsilinde “orkestra şefi” olarak görev almıştır. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası tarafından düzenlenen 22 ocak 2010 ve 11 Şubat 2011 tarihlerinde Genç Kuşak Şefleri konserlerinde Verdi “La Forza Del Destino” ve Rossini “Sevil Berberi” Üvertürlerini, 18 Mart 2011 tarihinde Boğaziçi Oda Orkestrası’nın Bahar Konseri’ni, 15 Nisan 2012 tarihinde Ankara, Başkent Oda Orkestrası’nın Bahar Konseri’ni yönetmiştir.
Şubat 2010 ve Şubat 2011 tarihlerinde Antalya Filarmoni Derneği’nin Antalya’da düzenlediği Orkestra Şefliği Kurslarında Orhan Şallıel ile, Ağustos 2010 ve Ağustos 2011 tarihlerinde Accademia Musicale Chigiana’nın İtalya’nın Siena kentinde düzenlediği Orchestral Conductor Master Class’a katılarak Gianluigi Gelmetti ile, Mart 2011 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi MIAM’ın düzenlediği orkestrasyon kursunda Ertuğrul Sevsay ile, Mayıs ayında orkestra şefliği kursunda kısa bir süre de olsa Sascha Goetzel ile, Ağustos 2016 ve 2017 tarihlerinde Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu, Orkestra Şefliği Masterclass’ta Rengim Gökmen ile çalışmış, masterclassın final konserinde sahneye çıkarak Karşıyaka Oda Orkestrası’nı (KODA) yönetme fırsatı bulmuştur. Ağustos 2019 tarihinde Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin düzenlemiş olduğu Orkestra Şefliği MasterClass’a katılarak Lior Shambadal ile çalışma fırsatı bulmuş, masterclassın final konserinde sahneye çıkarak Bodrum Oda Orkestrası’nı yönetme fırsatı bulmuştur.
Kasım 2012’de “Ferit Tüzün Ulusal Orkestra Şefliği Yarışması”nda dereceye girerek, 29 Kasım 2012 tarihinde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın “Ferit Tüzün’ü Anma Konseri”nde orkestra şefi olarak sahneye çıkmıştır. Andante Dergisi’nin Ocak 2013 sayısında, Şefik Kahramankaptan’ın köşesinde, “Ferit Tüzün Ulusal Orkestra Şefliği Yarışması konu edilerek, dereceye giren diğer orkestra şefleri ile birlikte ropörtajı yayınlanmıştır.

2013 Mart ayında TC. Kültür Bakanlığı’nın “Çin’de Türk Kültür Yılı” etkinlikleri kapsamında Açılış ve Gala Gecesi’nin creative ekibinde “Müzik Direktörü Asistanı” ve bazı müzik parçalarında “Aranjör/Orkestratör” ve “Besteci” olarak, 2014 Haziran ayında TC. Cumhurbaşkanlığı Bodrum Türk Konseyi Zirvesi Açılış Seremonisi’nde creative ekip dahilinde “Müzik Direktörü Asistanı” ve bazı müzik parçalarında “Aranjör/Orkestratör” olarak görev almıştır. Yine 2014 Haziran ayında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Bölümü öğretim üyesi Cenk Bıyık’ın sahneye koyduğu “Hayal’Opera” isimli gösteride koro ve solistleri çalıştırmış, 13-14 Haziran tarihlerinde orkestra şefi olarak görev almıştır.

2008 tarihinden itibaren Beyhan Murphy’nin koreografisini yaptığı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne bağlı MDTist eseri olan “Güldestan” isimli modern dans tiyatrosu eserinde, orkestrada solo keman olarak görev almış, batı ve doğu müzik türlerinde, melodik harici efektif ve improvizasyon teknikleriyle elektronik müziğe eşlik ederek çeşitli yurtdışı turnelerinde ülkemizi gururla temsil etme fırsatı bulmuştur. 2013-2014 ve 2014-2015 sezonunda  koreografisi Michael Popper’a ait, “Alice Yıldızlar Altında” isimli eserin creative ekibinde yer alarak, temsillerde sahne üstü müzisyen/performansçı olarak görev almıştır.

2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında, Istanbul Devlet Opera ve Balesi’nin “Kitap Aşkına!” isimli çocuk müzikalinde, eserin yeniden düzenleme ve orkestrasyonunu gerçekleştirip, temsillerde orkestra şefliği görevini yapmıştır.

5 Haziran 2016 tarihinde, solist tenor Bülent Külekçi ve soprano Karin Bozkurt’a Opera Oda Orkestrası’nın eşlik ettiği lösemili çocuklar yararına düzenlenen bir konserde, orkestra şefi olarak görev almış, konserin hazırlık aşamasında konser repertuarındaki bazı eserlerin  orkestrasyon/aranje çalışmasında bulunmuştur.

2010 yılında vizyona giren “Ağır Abi” ile “Kaledeki Yalnızlık” sinema filmlerinde film müziği bestecisi ve aranjörü olarak ekip içerisinde görev almış, “Çalı Kuşu”, “Tatlı Küçük Yalancılar” televizyon dizisi ve Kasım 2013 gösterim tarihli “Tamam mıyız?” sinema filminde yaylı düzenleme ve orkestrasyon yaparak katkıda bulunmuştur. 2014 Eylül ayında, müziklerinin Prag Filarmoni Orkestrası tarafından Prag’da kaydedilmiş olan “Kaderimin Yazıldığı Gün” ve 2015 Eylül ayında müziklerinin yine Prag’da, Prag Filarmoni Orkestrası tarafından kaydedilen “Muhteşem Yüzyıl Kösem”, 2018 Şubat ayında “Mehmed, Bir Cihan Fatihi”, 2018 Ağustos ayında “Bir Zamanlar Çukurova” isimli televizyon dizilerinin aranje, senfonik orkestrasyon çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Kasım 2017’de, 2017 Türkiye-Kore Kültür Yılı vesilesi ile, Güney Kore’de sahnelenen “Anadolu Renkleri” isimli gösteride görev alarak, ülkemizi bir kez daha yurtdışında temsil etme fırsatı ve onuru bulmuştur.

2017-2018 sanat sezonunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda, sahnelenen, librettosu Turgut Özakman, müzikleri Cem İdiz’e ait olan “Bir Şehnaz Oyun” isimli müzikalde, eserin II. orkestra şefi olarak görev almıştır.

2018-2019 sanat sezonunda Sivas Devlet Tiyatrosu’nun sahnelenen Shakespeare’in “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” isimli oyununun müziklerini bestelemiştir.

Halen 1999 yılından bu yana Istanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda “orkestra sanatçısı” olarak görev almakta, bunun yanı sıra 2018-2019 sanat sezonunda sahneye koyulan ve 2019-2020 sanat sezonunda gösterimi devam eden “Sihirli Flüt” operasında “orkestra şefi” olarak görev almakta, “orkestra şefliği” ve “film müziği besteciliği” konusundaki eğitim, araştırma ve çalışmalarının yanı sıra, çeşitli oda müziği gruplarıyla konser, oda müziği ve yer yer solo stüdyo kayıt çalışmalarında kemancı olarak; çeşitli konserlerde, tv, dizi, sinema filmi, tiyatro oyunu ve reklam projelerinde, besteci, aranjör ve orkestra şefi olarak görev almaya devam etmekte, bestecilik, orkestra şefliği konularında kendini her fırsatta geliştirmeye çalışmaktadır.